Ana içeriğe atla

Haftasonu Ne Yapalım: Salvador Dali SergisiGeçen haftasonu hızlandırılmış bir Dali sergisi turu yapmak zorunda kaldım. Hızlandırılmış diyorum çünkü hem vaktim dardı hem de o kalabalıkta peygamber sabrıyla içeri girebilmenin sonucunda daha fazla sınırlarımı zorlamadan sadece merak ettiğim kısmı dolaştım. Ben diyeyim okul gezisi, siz deyin halk ekmeği kuyruğu. Aman Yarabbim! Böyle bir sıra olamaz! Ne kadar çok Dali hastası varmış meğer. 7'den 77'ye bütünnnnn İstanbul ve havalisi bu sergiyi dolaşmak için Cumartesi gününü seçmiş adeta. O kalabalığı görünce girsem mi girmesem mi diye çok düşündüm ama ayağımıza kadar gelen Dali'yi görmemek elbette olmazdı. Bir de kendimi biliyorum, o gün oraya gitmeseydim bir daha hiç bir kuvvet beni sokamazdı, huyum kurusun :) Neyse, uzuuuuuun bir bekleyişin ardından Dali'rmeme ramak kalmışken içeri girdim ki bir de ne göreyim! :) Dışarısı meğer içerden daha az kalabalıkmış! Arkadaşlar şu konuda mutabık kalalım; bir tablonun önünde saatleeeeeeeeerce durmak ve bakmak ondan çok anladığınız anlamına gelmiyor. Film şeridi gibi de hızlıca bakın demiyorum ama orada hınca hınç kalabalığın içinde umarsızca bir tablonun önünde demir atıp takılıp kalmak, itiş kakışlar yaşamak hiç hoş değil. İlla detay bakılacaksa internette herşeyi bulmak mümkün, otur oradan bak. Yok ben illa orijinaline bakacağım diyorsan da haftaiçi git ama orda herkese işkence yapma. Diyeceğim o ki etraf küçük büyük bir sürü sanat severcik kaynıyordu a dostlar. Gidecekseniz, imkanınız varsa haftaiçi gidin.. Ha çok bilindik ünlü eserleri gelmemiş ama olsun muhakkak gidip Dali'nin eşsiz hayal dünyasını yerinde görün.

Sergide ne mi var? Sergi 3 bölümden oluşuyor;

1- Sürrealizm İzleri
2- Gala ile akşam yemeği
3- İlahi komedya

İtalyan dili ve edebiyatı mezunu olmam dolayısıyla en çok ilgimi çeken bölüm elbette İlahi Komedya'nın resmedilen eserleri oldu. Üniversitede bu kitabı okurken tahayyül ettiğim şeylerin, özellikle Araf'ın birebir aynı olması beni şok etmedi dersem yalan söylemiş olurum. Hani böyle rüyalarımızda gittiğimiz enteresan yerler vardır, onlar gibi. Çok fazla detaya girmeden sizleri mutlaka İstanbul'a gelen bu şahane sergiye gitmenizi öneriyorum. Haftasonu gidecek arkadaşlara da şimdiden büyük sabırlar diliyorum.

Yer: Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi - Tophane-i Amire Binası
Sergi 26/02 Pazartesi gününe kadar her gün saat 10:00 - 19:00 arası gezilebilir.
Fiyat: Öğrenci 5 TL - Yetişkin 10 TL

Yorumlar

  1. İnsan 2. kezi de mi kaçırır.. evet ben kaçırdım.. pişmanım :(

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız benim için değerli:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Cape Town - 1

Ankara’da üniversite okuduğum yıllarda İstanbul’a ailemin yanına mekik dokurken, bolca düşünme fırsatım olan, içinde bulunduğum durumlara bir de uzaktan bakma fırsatını veren keyifle geçirdiğim otobüs yolculuklarından birinde bir dergide görmüştüm ilk defa. Büyülü Afrika Şehri Cape Town yazıyordu başlıkta. Kafamdaki Afrika resmine pek uymayan modern binaların arkasından göz kırpan Masa Dağı’nı ilk görüşümdü. Sanıyorum sene 2005 ya da 2006. 
Zihnime kazınan bu fotoğraf ve okuduğum o yazı Mayıs ayında eşim ve benim peş peşe olan doğum günlerimiz için bir fırsat oldu ve gitmemize 3 gün kala eşime bir sürpriz hazırladığımı söyledim. Vizesiz gidilebildiği için hazırlıkları ruhu duymadı tabii :) 
Aylar öncesinden kara kaplı defterime aldığım notlar sayesinde aşağıda sıralayacağım yerlerden sizin de keyif almanızı umarak başlıyorum;
Öncelikle mevsim çok önemli. Biz Mayıs sonu gittiğimizde Güney Afrika sonbaharı yaşıyordu. Tabii bizdeki gibi değil. Hava yine güneşli fakat oldukça esintiliydi. Do…

Isla Bonita - Alaçatı

Uzun zamandır beklettiğim fakat paylaşmak için can attığım bir post ile karşınızdayım :) Malum Gezi olaylarından dolayı Mayıs sonu ve Haziran arası benim gibi bir çoğunuzda kopuk geçti. Yaşanan onca sıkıntı arasında benim de post yazmak içimden gelmedi herkes gibi..
Fakatt... Hazır bayram öncesi planlar yapılmış "Aman valizimde bunu da unutmayayım!" diye ajandalarımıza not aldığımız son 2 altın güne girmişken benim de Alaçatı'ya gidenlere harika bir yer tavsiyem olacak.
İş dolayısıyla Mayıs ayında gittiğim İzmir'den haftasonu kaçamağı yapmak için arkadaşlarla Alaçatı'ya geçmiştik. Biz kavurucu bir güneş ve bol sakinliğin hayallerini kurarken daha ilk gittiğimiz akşam yağan dolu ile tarihe adımızı altın harflerle yazdırmıştık. Alaçatı'da dolu! Şaka gibiydi. Tamam Mikaille aram hiç bi zaman iyi olmadı ama bu kadar kelek yapmasını da beklemiyordum. Neyse ki ertesi sabah şaka yaptım dercesine bollll güneşli bir sabaha uyandırdı da affettirdi kendisi.
Fakat "…

Çantalarınız Sanat Eserine Dönüşsün

Herkeste olan, fabrikasyon çantaların bazıları gözümü rahatsız etmiyor değil. Sadece çantanın değil, sanki takanın anlaşmış gibi kombini de copy-paste olması belki de rahatsız eden.
Ergin Ünal isimli Türk tasarımcı Erzen markasıyla bu işe bir el atmış ve adeta her bir çantayı kişiye özel çizimleriyle ayrı sanat eserine dönüştürmüş; bayıldım!
Daha fazlası için Instagram hesabını (@erzenofficial) takibe almanızı öneririm.