30 Kasım 2015 Pazartesi

Şehre Nefes Molası - Ağva

Anadolu yakasında oturmanın en iyi yanlarından biri de yeşil alanlara olan yakınlığı benim için. Geçtiğimiz haftalarda eşim haftasonu Ağva'da kalacağımızı söyleyince heyecanla yola koyuldum. Bazen gidilen yerden çok gidilen yolun kendisi daha güzel gelir insana. Ağva da benim için öyle oldu. Sonbahar yaprakları eşsiz renkleri ile yollara dökülmüş şekilde, hava güneşli, fonda müthiş parçalar, yanımda sevdiğim. Bundan daha güzel bir an olabilir mi?


Otele vardığımızda öğrendiğim sürpriz ise oteli eşimin değil annelerimizin bize 1.yıl hediyesi olarak organize ettikleriydi. Fakat üzerinden 5-6 ay gecikmeli olarak gidebildik çünkü 1.yılımızda Kaz dağlarındaydık. Eşim de sonbaharda değerlendirelim diye düşünüp sağolsun söylememiş bana:)


Ağva'daki çoğu otel gibi bizim kaldığımız yer de butik idi, öncesinde kendilerinin yaşamış olduğu nehir kıyısındaki evlerini bir kaç odalı otele dönüştürmüş mekan sahipleri. Bu sebeple kendinizi otelden ziyade evde gibi hissediyorsunuz. Yanan şömine başında yapılan kahvaltınıza ev yapımı reçeller eşlik ettiği için de olabilir bu. Bu sebeple gitmek isterseniz Park Mandalin kesinlikle tavsiye
Sabah kahvaltıdan sonra otele ait bu bisikletlerle Göksu nehri boyunca tur atabilir, şanslıysanız endemik kuş türlerine rastlayabilirsiniz.


Ağva'da zaman durgun, dünya saatiyle 2 saat 24 saatmiş gibi geldiği için 1 gecelik dinlenmeyle depoladığımız enerji bize epey yetiyor. Otelden çıkış yaptıktan sonra otel sahibesinin de tavsiyesi üzerine kaldığımız yere 7-8 km mesafedeki Kilimli koyuna doğru yola çıkıyoruz. 


Bir iki yanlış gidilen yol denemesinden sonra vardığımız tepenin uç kısmında gördüğümüz manzara ile nefesimiz kesiliyor. İstanbul'a bu kadar yakın olup da bu zamana kadar nasıl buraya gelmediğimiz için hayıflanıyoruz ve bu gördüğünüz manzaraya, aşağılara doğru inmeye başlıyoruz. Sanki Ümit burnundayım, sadece penguenler eksik!İsmiyle müsemma Kilimli koyunda yerde tesadüfen bulduğumuz kilim üzerinde tabii ki klasikleşmiş pozumu vermeden ayrılmıyorum :)


Çiğdem
Instagram @ciiden


11 Kasım 2015 Çarşamba

Paylaşmak ya da paylaşmamak işte bütün mesele bu!

Hepimiz farkındayız ki Instagram çıktı mertlik bozuldu, en azından kendi adıma öyle. Eskiden oturur yazardım şimdi instagramda foto seç, paylaş, bitti. İtiraf edeyim kolayıma geliyor ama haksız mıyım? Instagramın ismi zaten instant yani "anlık" paylaşımlardan gelmiyor mu?

Kendimi affettirdiysem geleyim maruzatıma.. 

Genel olarak gittiğim yerlerde gözüme hoş gelen kareleri ve o karelerin içinde ya da dışındaki detayları paylaşmayı seven biriyim. Yani bir yer keşfettim, burası da bana kalsın dediğim yer pek yok ( bir kaç yer hariç ) zaten Amerika'yı yeniden keşfetmiyorum, olan şeyleri paylaşıyorum. Fakat dikkat ettiğim konu ben ne zaman yer bildirmeden bir yer paylaşsam hemen direkt mesaj kısmından orası ile ilgili soru geldiği ve enteresan olan bu kişilerin de sessiz takipçi oluşu. Tabii ki uluorta sormamak için özelden yazanları konu dışında tutuyorum, onlar zaten kendilerini biliyor. Bir kaç kez denedim, gerçekten böyle. Bakıyorlar ki hazırda yer bildirilmemiş hooop hemen sormalar. Kimseyi tenkit etmiyorum gözlemim bu şekilde. Mesele sorulması değil, aksine hoşuma da gidiyor ama paylaşılan şeye ortak olunsa ya da bu bu kişide gördüm ve görmek/gitmek istedim denilse daha güzel olmaz mıydı?

Dediğim gibi paylaşmayı seviyorum, istiyorum ki bir güzellik gördüğümde herkes görsün, herkes faydalansın. Ama bazı hinler var ki her şeyi ilk kendileri görmüş gibi sunmalar, pazarlamalar.. Neden dürüst değiliz? 

Bu arada her gittiğim yeri de paylaşmıyorum, gerçekten hizmeti ya da yediğim şey benim için iyi değilse isim dahi vermiyorum. Ne yazık ki günümüz "instagram friendly" mekan türemesine maruz kaldığı için, bir sunum yapan ya da duvarında "instagramlık" bir dekor olduğu zaman işi kotardığını düşünüyor, haksız da değiller çünkü prim veriliyor. Ben bu tarz yerlere gitsem bile ne öneririm ne de paylaşırım. Şahsi fikrim.

Madem bir çok mekan sorulmaya ve tavsiye isteniliyor, bundan sonra blogda gittiğim yerleri de paylaşmaya karar verdim, herkes ulaşsın okusun diye.

Sizin bu konuda düşünceleriniz neler, merak ediyorum. 

Şu konular da var

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...