Ana içeriğe atla

Louis Vuitton @ Les Art Decoratifs


Şimdilerle kokoşcanların ellerinden düşürmediği LV logolu çantalarla daha çok anılan, Marc Jacobs'un adeta kalp masajı ile canlandırdığı Louis Vuitton, Paris'te uzun süreli bir sergi ile tarihini gözler önüne seriyor. 


Louis Vuitton amcaYolculuğuna günün şartları gereği kadınların kıyafetlerini taşımak için dev çantalar / valizler üreterek başlayan bu markanın, günümüzde saygınlık nesnesine dönüştüğünü ne yazık ki yadsıyamayız. Öyle ki öyle olduğunu sanıp 50 km öteden sahte olduğu belli olan çantaları da utanmadan takıp gerçeğini kullanandan daha havalı, ayakları yere basmadan yürüyen kızlarımız da var. Monogram sembolünü 1854 yılından beri ellerden düşürmeyen bu markanın ruhunu canlandıran modanın yaramaz çocuğu Marc Jacobs ismi işte bu yüzden şimdi kurucu LouisVuitton ile birlikte anılıyor. Bu arada Geçtiğimiz Paris Moda Haftası'ndaki muhteşem şovunu izlemeyeniniz kaldıysa BURAYA  tıklayın.Marc Jacobs


Markanın ve modanın tarihine damga vuran bu iki ismin günün gereksinimlerini nasıl zeki bir şekilde ticarete ve efsaneye dönüştürdüğüne tanıklık etmek isterseniz ve yolunuz da Paris'e düşerse Les Arts Decoratifs - Mode et Textiles'e uğramanızı tavsiye ederim. 


Sergi 16 Eylül 2012'ye kadar gezilebilir
107 rue de Rivoli 75001- Paris
Çiğdem

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Isla Bonita - Alaçatı

Uzun zamandır beklettiğim fakat paylaşmak için can attığım bir post ile karşınızdayım :) Malum Gezi olaylarından dolayı Mayıs sonu ve Haziran arası benim gibi bir çoğunuzda kopuk geçti. Yaşanan onca sıkıntı arasında benim de post yazmak içimden gelmedi herkes gibi..
Fakatt... Hazır bayram öncesi planlar yapılmış "Aman valizimde bunu da unutmayayım!" diye ajandalarımıza not aldığımız son 2 altın güne girmişken benim de Alaçatı'ya gidenlere harika bir yer tavsiyem olacak.
İş dolayısıyla Mayıs ayında gittiğim İzmir'den haftasonu kaçamağı yapmak için arkadaşlarla Alaçatı'ya geçmiştik. Biz kavurucu bir güneş ve bol sakinliğin hayallerini kurarken daha ilk gittiğimiz akşam yağan dolu ile tarihe adımızı altın harflerle yazdırmıştık. Alaçatı'da dolu! Şaka gibiydi. Tamam Mikaille aram hiç bi zaman iyi olmadı ama bu kadar kelek yapmasını da beklemiyordum. Neyse ki ertesi sabah şaka yaptım dercesine bollll güneşli bir sabaha uyandırdı da affettirdi kendisi.
Fakat "…

Çantalarınız Sanat Eserine Dönüşsün

Herkeste olan, fabrikasyon çantaların bazıları gözümü rahatsız etmiyor değil. Sadece çantanın değil, sanki takanın anlaşmış gibi kombini de copy-paste olması belki de rahatsız eden.
Ergin Ünal isimli Türk tasarımcı Erzen markasıyla bu işe bir el atmış ve adeta her bir çantayı kişiye özel çizimleriyle ayrı sanat eserine dönüştürmüş; bayıldım!
Daha fazlası için Instagram hesabını (@erzenofficial) takibe almanızı öneririm.
Cape Town - 1

Ankara’da üniversite okuduğum yıllarda İstanbul’a ailemin yanına mekik dokurken, bolca düşünme fırsatım olan, içinde bulunduğum durumlara bir de uzaktan bakma fırsatını veren keyifle geçirdiğim otobüs yolculuklarından birinde bir dergide görmüştüm ilk defa. Büyülü Afrika Şehri Cape Town yazıyordu başlıkta. Kafamdaki Afrika resmine pek uymayan modern binaların arkasından göz kırpan Masa Dağı’nı ilk görüşümdü. Sanıyorum sene 2005 ya da 2006. 
Zihnime kazınan bu fotoğraf ve okuduğum o yazı Mayıs ayında eşim ve benim peş peşe olan doğum günlerimiz için bir fırsat oldu ve gitmemize 3 gün kala eşime bir sürpriz hazırladığımı söyledim. Vizesiz gidilebildiği için hazırlıkları ruhu duymadı tabii :) 
Aylar öncesinden kara kaplı defterime aldığım notlar sayesinde aşağıda sıralayacağım yerlerden sizin de keyif almanızı umarak başlıyorum;
Öncelikle mevsim çok önemli. Biz Mayıs sonu gittiğimizde Güney Afrika sonbaharı yaşıyordu. Tabii bizdeki gibi değil. Hava yine güneşli fakat oldukça esintiliydi. Do…