26 Aralık 2015 Cumartesi

İstanbul'un Gizli Bahçesi

Sözümü tutamadım! Cuma günü yazacağım dediğim yazıyı bugün yazabiliyorum herkesten özür.

Arnavutköy deyince aklınıza ne geliyor? Boğaz kenarına inci gibi dizilmiş birbirinden güzel yalılar değil mi? Benim ise düğünümüzden sonra gelinlikle sabaha karşı şaşkın bakışlar arasında Bodrum Mantı'da mantı yemem:) Böyle bir anımı da paylaştıktan sonra geçtiğimiz haftaya dönelim. 

Bu aralar moda eski İstanbul semtleri! Daha önceleri Balat'ta, Karaköy'de yürümeye korkarken eskiden tamirhane olan izbe yerler şimdilerde pinterest cafesi haline gelmiş durumda. Bu durum hoşuma gitmiyor değil, aksine zincir restaurantlardan kurtulup özgün yerlere gitmek, farklı tatlar denemek daha cazip.

Arnavutköy'de geçen hafta eşimle dolaşırken ara sokakların bir tanesinde dışarıdan ilk bakışta çiçekçi olduğunu düşündüğüm bu vitrin ilgimi çekti. İsmine bakınca da pek çiçekçi gibi gelmedi zira "Kavanoz" pek çiçek satılan bir dükkan ismi olamazdı. Sonradan bu ve farklı güzellikteki aranjmanların adrese teslim yapıldığını da öğrenecektim.


 İçeriye adım attığımızda yaşlı bir büyüğümüzün evine gelmiş hissini yaşadık, sağda solda eski usul vitrin ve ayna karşıladı bizi. İçeride kimse yok mu diye seslenecekken köşeyi döndük ve bu loş eski kokulu odadan açılan bir vaha çıktı karşımıza!Camın önüne koyulmuş limon kasası, eskimeyen eskilerden bir daktilo, sıcacık bir atmosfer ve ta daa arkadaki gizli bahçe! İşte buraya beni hayran bırakan en güzel olay. İstanbul'un ortasında bir vahada olmam adeta. Minicik fakat bu kadar huzurlu olabilecek bir yere uzun zamandır denk gelmemiştim. 


Peki bu minicik güzel ortamda neler var? Farklı sunumuyla şahane bir kahvaltı, Petra'dan kahveler, fonda blues şarkılar ve butik şarap çeşitleri. Giderken satın almak isteyeceğiniz ev yapımı mumlar da.
Mekan yeni, ortam eskiden tanıdık bir yere gelmiş gibi çok derine çekiyor sanki, kendi küçücük ama bir o kadar da güzel. Bence İstanbullular olarak bizlerin istilasına uğramadan bol bol tadını çıkartmak gerek çünkü yer bulmak hiç kolay olmayacak. Bu yeri hafızanıza kazımanızda fayda var:)

Adres: Tekkeci Sokak No:1/A Arnavutköy
Instagram: @ciiden4 yorum:

  1. İlk fırsatta gidecegiz��

    YanıtlaSil
  2. Ne güzelmiş burası :) bu arada blogunu takipdeyim bende beklerim :)

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için değerli:)

Şu konular da var

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...