Ana içeriğe atla

Maziyi Dile Getiren Yegane Varlık Resimdir

 
Kendimi şu dönem ya da bu dönem diye bir yere ait hissetmedim hiç ama hep siyah beyaz fotoğraflara baktığımda "keşke o yıllarda yaşasaydım" demişimdir. Sahi, hangi yıla aidim ben?

Müstakbel kayınvalidem ne kadar da zarif.. Sene 1972 Daha nişanlım dünyada yok:)
Geçtiğimiz haftasonu müstakbel kayınvalidem ve babamla oturup eski albümleri karıştırdık. Öyle tatlılar ki sanki hayatlarında olmadığım dönemi tekrar yaşatmak istercesine bir fragman izlettirdiler bana. Annem çok fazla bu tür şeyleri saklayan biri değil, ben ise tam tersi kirli çıkı diye adlandırılan her şeyi saklamış olabilen bir karaktere sahibim. Belki de bu yüzden saklanan şeylere hep imrenir daha bir merakla bakar, o dönemi hissetmeye çalışırım.
 
Tipografisinden, kullanılan ifadelere aşağıda paylaştığım gazino fotoğraflarının konduğu kaplar benim çok ilgimi çekti. Sanırım herkes aynı dertten muzdarip, evet teknoloji çok ilerledi her şey dijital ve bir o kadar hızlı... Gerek üretim, gerekse tüketim ayağı bu şekilde. Her şeyi unutup geçiyoruz, fakat bir şeyi unutuyoruz; tıpkı kartların üzerinde yazan yüzüme bir anda tokat gibi vuran bu cümle gibi "Maziyi dile getiren yegane varlık resimdir." Tamam resim değil fotoğraf diye içinizden düzelttiniz siz de benim gibi:) ama varsın fotoğraf değil resim olsun, yeter ki içinde güzel hatıralar barındıran hoş bir seda olsun geçmişten.
 

 
Bizimkiler gençliğinde epey gezmişler:)
 
Yamuk fotoğraflar için özür dilerim, nasıl çevireceğimi bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim :)
 
Herkese mutlu haftalar!
Çiğdem

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Isla Bonita - Alaçatı

Uzun zamandır beklettiğim fakat paylaşmak için can attığım bir post ile karşınızdayım :) Malum Gezi olaylarından dolayı Mayıs sonu ve Haziran arası benim gibi bir çoğunuzda kopuk geçti. Yaşanan onca sıkıntı arasında benim de post yazmak içimden gelmedi herkes gibi..
Fakatt... Hazır bayram öncesi planlar yapılmış "Aman valizimde bunu da unutmayayım!" diye ajandalarımıza not aldığımız son 2 altın güne girmişken benim de Alaçatı'ya gidenlere harika bir yer tavsiyem olacak.
İş dolayısıyla Mayıs ayında gittiğim İzmir'den haftasonu kaçamağı yapmak için arkadaşlarla Alaçatı'ya geçmiştik. Biz kavurucu bir güneş ve bol sakinliğin hayallerini kurarken daha ilk gittiğimiz akşam yağan dolu ile tarihe adımızı altın harflerle yazdırmıştık. Alaçatı'da dolu! Şaka gibiydi. Tamam Mikaille aram hiç bi zaman iyi olmadı ama bu kadar kelek yapmasını da beklemiyordum. Neyse ki ertesi sabah şaka yaptım dercesine bollll güneşli bir sabaha uyandırdı da affettirdi kendisi.
Fakat "…

Çantalarınız Sanat Eserine Dönüşsün

Herkeste olan, fabrikasyon çantaların bazıları gözümü rahatsız etmiyor değil. Sadece çantanın değil, sanki takanın anlaşmış gibi kombini de copy-paste olması belki de rahatsız eden.
Ergin Ünal isimli Türk tasarımcı Erzen markasıyla bu işe bir el atmış ve adeta her bir çantayı kişiye özel çizimleriyle ayrı sanat eserine dönüştürmüş; bayıldım!
Daha fazlası için Instagram hesabını (@erzenofficial) takibe almanızı öneririm.
Cape Town - 1

Ankara’da üniversite okuduğum yıllarda İstanbul’a ailemin yanına mekik dokurken, bolca düşünme fırsatım olan, içinde bulunduğum durumlara bir de uzaktan bakma fırsatını veren keyifle geçirdiğim otobüs yolculuklarından birinde bir dergide görmüştüm ilk defa. Büyülü Afrika Şehri Cape Town yazıyordu başlıkta. Kafamdaki Afrika resmine pek uymayan modern binaların arkasından göz kırpan Masa Dağı’nı ilk görüşümdü. Sanıyorum sene 2005 ya da 2006. 
Zihnime kazınan bu fotoğraf ve okuduğum o yazı Mayıs ayında eşim ve benim peş peşe olan doğum günlerimiz için bir fırsat oldu ve gitmemize 3 gün kala eşime bir sürpriz hazırladığımı söyledim. Vizesiz gidilebildiği için hazırlıkları ruhu duymadı tabii :) 
Aylar öncesinden kara kaplı defterime aldığım notlar sayesinde aşağıda sıralayacağım yerlerden sizin de keyif almanızı umarak başlıyorum;
Öncelikle mevsim çok önemli. Biz Mayıs sonu gittiğimizde Güney Afrika sonbaharı yaşıyordu. Tabii bizdeki gibi değil. Hava yine güneşli fakat oldukça esintiliydi. Do…