Ana içeriğe atla

Elif Cığızoğlu


Blog ve blogger kelimelerinden sogumaya basladım diye dusunurken kendimi birkac yil once acip ilgilenmedigim blogumun icinde bu postu yazarken buldum.

..ve bu uzun aradan sonra tasarimlarini cok sevdigim Elif Cigizoglu'ndan sizlere bahsetmek istiyorum. İlk olarak 2 sene once Flickr'da Belcim Erdogan'ın Marie Claire dergisi icin verdiği Yağmur Kızılok'un çektiği, stylingini de yine kendisini çook sevdiğim Bahar Kongel'in yaptıgı fotografta görüp aşık oldugum tasarımı ile beynime kazındı kendisi. İlk gordugum andan itibaren "bu kız" dedim. ve "o kız" şimdi ismiyle heryerde kendisinden bahsettirir oldu ve eminim ki ismini daha da çok duyacağız. Dün geceki Oscar töreninde Elif'in tasarımlarından birini hayal edin ve ne kadar çok beğeni toplayacağını düşünün bir kere.. Eminim bu bir hayal değil, uluslararası temsilcimiz olmayı fazlasıyla hakedenlerden biri olan Elif'i daha çok desteklemeliyiz.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Fashion Week kapsamında da Pera Palas'ta FW'11-'12'ye ait "Inside My Window" adını verdiği yeni tasarımları görücüye çıkaran Elif'in defiledeki styling yine Bahar Kongel'e ait. Elif'in tasarımlarına baktığınızda aklınıza ilk gelecek iki anahtar kelime şüphesiz güçlü ve asil oldukları..

Şimdi hiç birşey yazmıyorum ve sadece sizi tasarımlarını seyretmeye davet ediyorum. buraya tıklayın ve arkanıza yaslanınnn!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yaşayan Saykonatçı Chris Burden

Yazıya başlar başlamaz aklıma Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek'in sözleri, geldi; "Ben böyle sanatın içine tükürürüm!" Tükürüp tükürmeme hadisesi tartışılır elbette fakat sıradışı bir sanatçı ile ilgili yaptığım küçük araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim. Nam-ı diğer yaşayan efsane sayko Chris Burden, biyolog bir anne ve mühendis bir babanın çocuğu olarak 1946'da Boston'da dünyaya gelmiş, çocukluğu Fransa ve İtalya'da geçmiş. 12 yaşında İtalya'da Elba adasında geçirdiği bir scooter kazasından sonra sol ayağından anestezi olmaksızın bir operasyon geçirmiş. Sanıyorum bu ameliyattan sonra acı ile canlı canlı tanışan Chris ( hakkında çok şey okuyunca fazla samimiyetten ismiyle hitap etmeyi uygun buldum :) ) daha sonraları denek olarak kendini kullanarak farklı acılar çekmek isteyecek. Liseyi Cambridge ve Massachusetts'te ardından üniversiteyi de California Claremont'da mimarlık okuyarak bitirmiş, fakat sonraları ilgisini tekrar çekm…

Yolcu

Dostum...
Güneşe bak, toprağa bak, suya bak, buluta bak; fakat, arkana bakma...
Kimin geldiği önemli değil, kimin gelmediği de...
Unutma, yolcu değişir, yol değişir, ama menzil değişmez.
Yolcuya bakıp, yolunu tanıma.
Yola bak, yolcuyu tanı... Yolcu hakkındaki kıymet hükmünü ona göre ver.

Vahim olan, yolun yolcusuz olması değil;
Asıl vahim olan yolcunun yolsuz olmasıdır;
Yolsuz, hedefsiz, amaçsız, şaşkın, hercai ve seyyal...
"En doğru yol: en dikensiz yoldur" diyenler seni aldatıyorlar.
Onlar, karanlık evlerinde kaybettiklerini sokak lambasının altında arayan şaşkınlardır.
Aldırma...

Ayağına batan dikenler, aradığın gülün habercisidir.
Dikenine katlanmaktan söz edenler, aşıkmış gibi davrananlardır.
Gerçek aşık olanlarsa, dikenini de sever.
Dostum, yollar yürümek içindir.

Fakat, şu gerçeği de hiç unutma:

Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.
Yol boyunca; yola çıkıp da yürümeyenleri,
Yola oturup, gelen-geçenin ayağına çelme takanları,
Yoldan metafizik uyuşturucularla keyif çatanları,
Te…

Cape Town - 1

Ankara’da üniversite okuduğum yıllarda İstanbul’a ailemin yanına mekik dokurken, bolca düşünme fırsatım olan, içinde bulunduğum durumlara bir de uzaktan bakma fırsatını veren keyifle geçirdiğim otobüs yolculuklarından birinde bir dergide görmüştüm ilk defa. Büyülü Afrika Şehri Cape Town yazıyordu başlıkta. Kafamdaki Afrika resmine pek uymayan modern binaların arkasından göz kırpan Masa Dağı’nı ilk görüşümdü. Sanıyorum sene 2005 ya da 2006. 
Zihnime kazınan bu fotoğraf ve okuduğum o yazı Mayıs ayında eşim ve benim peş peşe olan doğum günlerimiz için bir fırsat oldu ve gitmemize 3 gün kala eşime bir sürpriz hazırladığımı söyledim. Vizesiz gidilebildiği için hazırlıkları ruhu duymadı tabii :) 
Aylar öncesinden kara kaplı defterime aldığım notlar sayesinde aşağıda sıralayacağım yerlerden sizin de keyif almanızı umarak başlıyorum;
Öncelikle mevsim çok önemli. Biz Mayıs sonu gittiğimizde Güney Afrika sonbaharı yaşıyordu. Tabii bizdeki gibi değil. Hava yine güneşli fakat oldukça esintiliydi. Do…